
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 1.65m |
| Width: | 1.20m |
| Length: | 1.20m |
| Height: | 1.00m |
| Width: | 0.28m |
| Length: | 0.21m |
| Height: | 1.15m |
| Width: | 0.63m |
| Length: | 0.63m |
| Height: | 1.15m |
| Width: | 0.63m |
| Length: | 0.63m |
| Height: | 2.89m |
| Width: | 3.2m |
| Length: | 5.08m |
| Fall Zone Area: | 40m2 |
| Free Height of Fall: | 1.26m |
| Height: | 2.89m |
| Width: | 3.2m |
| Length: | 5.08m |
| Fall Zone Area: | 40m2 |
| Free Height of Fall: | 1.26m |
| Height: | 1.06m |
| Width: | 0.98m |
| Length: | 1.44m |
| Fall Zone Area: | 13m2 |
| Free Height of Fall: | 0.27m |
| Height: | 1.06m |
| Width: | 0.98m |
| Length: | 1.44m |
| Fall Zone Area: | 13m2 |
| Free Height of Fall: | 0.27m |
| Height: | 1.25m |
| Width: | 1.01m |
| Length: | 2.76m |
| Fall Zone Area: | 22m2 |
| Free Height of Fall: | 0.35m |
| Height: | 1.25m |
| Width: | 1.01m |
| Length: | 2.76m |
| Fall Zone Area: | 22m2 |
| Free Height of Fall: | 0.35m |
| Height: | 3.11m |
| Width: | 3.38m |
| Length: | 6.61m |
| Fall Zone Area: | 49m2 |
| Free Height of Fall: | 1.11m |
| Height: | 3.11m |
| Width: | 3.38m |
| Length: | 6.61m |
| Fall Zone Area: | 49m2 |
| Free Height of Fall: | 1.11m |
| Height: | 0.8m |
| Width: | 2.02m |
| Length: | 2.02m |
| Fall Zone Area: | 100m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 0.8m |
| Width: | 2.02m |
| Length: | 2.02m |
| Fall Zone Area: | 100m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 2.35m |
| Width: | 3.4m |
| Length: | 4.89m |
| Fall Zone Area: | 54.51m2 |
| Free Height of Fall: | 0.59m |
| Height: | 2.35m |
| Width: | 3.4m |
| Length: | 4.89m |
| Fall Zone Area: | 54.51m2 |
| Free Height of Fall: | 0.59m |
| Height: | 1.25m |
| Width: | 1.09m |
| Length: | 1.12m |
| Fall Zone Area: | 16.85m2 |
| Height: | 2.56m |
| Width: | 2.88m |
| Length: | 3.13m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 2.56m |
| Width: | 2.88m |
| Length: | 3.13m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 2.56m |
| Width: | 1.8m |
| Length: | 3.23m |
| Fall Zone Area: | 26m2 |
| Free Height of Fall: | 0.60m |
| Height: | 2.56m |
| Width: | 1.8m |
| Length: | 3.23m |
| Fall Zone Area: | 26m2 |
| Free Height of Fall: | 0.60m |
| Height: | 0.81m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.8m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.81m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.8m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.98m |
| Width: | 0.51m |
| Height: | 1.78m |
| Width: | 2.66m |
| Length: | 3.03m |
| Fall Zone Area: | 37.14m2 |
| Height: | 1.72m |
| Width: | 1.36m |
| Length: | 2.1m |
| Fall Zone Area: | 18m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.72m |
| Width: | 1.36m |
| Length: | 2.1m |
| Fall Zone Area: | 18m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 5.09m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 5.09m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 0.86m |
| Width: | 1.57m |
| Length: | 0.93m |
| Height: | 2.45m |
| Width: | 5.25m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 35.1m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.45m |
| Width: | 5.25m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 35.1m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.8m |
| Width: | 5.4m |
| Length: | 2.0m |
| Fall Zone Area: | 34m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |
| Height: | 2.8m |
| Width: | 5.4m |
| Length: | 2.0m |
| Fall Zone Area: | 34m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |
| Height: | 3.96m |
| Width: | 7.75m |
| Length: | 9.49m |
| Fall Zone Area: | 140m2 |
| Free Height of Fall: | 2.03m |
| Height: | 3.96m |
| Width: | 7.75m |
| Length: | 9.49m |
| Fall Zone Area: | 140m2 |
| Free Height of Fall: | 2.03m |