
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 0.95m |
| Width: | 0.55m |
| Length: | 0.56m |
| Height: | 2.85m |
| Width: | 4.7m |
| Length: | 2.2m |
| Fall Zone Area: | 32.80m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |
| Height: | 2.85m |
| Width: | 4.7m |
| Length: | 2.2m |
| Fall Zone Area: | 32.80m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |
| Height: | 0.41m |
| Width: | 0.28m |
| Length: | 0.36m |
| Height: | 0.45m |
| Width: | 0.28m |
| Length: | 0.36m |
| Height: | 1.51m |
| Width: | 0.12m |
| Length: | 0.14m |
| Height: | 1.51m |
| Width: | 0.12m |
| Length: | 0.14m |
| Height: | 1.51m |
| Width: | 0.12m |
| Length: | 0.14m |
| Height: | 1.51m |
| Width: | 0.12m |
| Length: | 0.14m |
| Height: | 1.51m |
| Width: | 0.21m |
| Length: | 0.21m |
| Height: | 0.92m |
| Width: | 0.21m |
| Length: | 0.77m |
| Height: | 3.15m |
| Width: | 3.05m |
| Length: | 3.13m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 0.9m |
| Height: | 3.15m |
| Width: | 3.05m |
| Length: | 3.13m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 0.9m |
| Height: | 1.54m |
| Width: | 0.94m |
| Length: | 1.98m |
| Fall Zone Area: | 16m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.54m |
| Width: | 0.94m |
| Length: | 1.98m |
| Fall Zone Area: | 16m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.78m |
| Width: | 0.4m |
| Length: | 0.98m |
| Fall Zone Area: | 60m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 1.51m |
| Length: | 5.74m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 1.51m |
| Length: | 5.74m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 1.51m |
| Length: | 5.74m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 1.51m |
| Length: | 5.74m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.86m |
| Width: | 1.8m |
| Length: | 8.89m |
| Fall Zone Area: | 47m2 |
| Free Height of Fall: | 1.11m |
| Height: | 1.86m |
| Width: | 1.8m |
| Length: | 8.89m |
| Fall Zone Area: | 47m2 |
| Free Height of Fall: | 1.11m |
| Height: | 0.95m |
| Width: | 0.55m |
| Length: | 0.75m |
| Height: | 1.70m |
| Width: | 0.20m |
| Length: | 0.71m |
| Height: | 1.42m |
| Width: | 1m |
| Length: | 2.36m |
| Fall Zone Area: | 20m2 |
| Free Height of Fall: | 1.42m |
| Height: | 2.35m |
| Width: | 0.10m |
| Length: | 0.10m |