
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 2.68m |
| Width: | 0.80m |
| Length: | 0.48m |
| Height: | 2.68m |
| Width: | 0.58m |
| Length: | 0.48m |
| Height: | 1.31m |
| Width: | 2.17m |
| Length: | 3.01m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.31m |
| Width: | 2.17m |
| Length: | 3.01m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.25m |
| Width: | 1.97m |
| Length: | 2.17m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.25m |
| Width: | 1.97m |
| Length: | 2.17m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.28m |
| Width: | 1.44m |
| Length: | 2.34m |
| Fall Zone Area: | 21m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.28m |
| Width: | 1.44m |
| Length: | 2.34m |
| Fall Zone Area: | 21m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.90m |
| Length: | 4.10m |
| Fall Zone Area: | 47.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.15m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.90m |
| Length: | 4.10m |
| Fall Zone Area: | 47.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.15m |
| Height: | 2.90m |
| Width: | 4.80m |
| Length: | 3.50m |
| Fall Zone Area: | 42.00m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.90m |
| Width: | 4.80m |
| Length: | 3.50m |
| Fall Zone Area: | 42.00m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 4.15m |
| Length: | 6.20m |
| Fall Zone Area: | 66.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.15m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 4.15m |
| Length: | 6.20m |
| Fall Zone Area: | 66.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.15m |
| Height: | 4.30m |
| Width: | 6.65m |
| Length: | 9.25m |
| Fall Zone Area: | 151.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.80m |
| Height: | 4.30m |
| Width: | 6.65m |
| Length: | 9.25m |
| Fall Zone Area: | 151.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.80m |
| Height: | 2.55m |
| Width: | 3.35m |
| Length: | 2.35m |
| Fall Zone Area: | 32.00m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.55m |
| Width: | 3.35m |
| Length: | 2.35m |
| Fall Zone Area: | 32.00m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.69m |
| Length: | 5.09m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.69m |
| Length: | 5.09m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.56m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 4.9m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.56m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 4.9m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 2.65m |
| Width: | 3.00m |
| Length: | 4.25m |
| Fall Zone Area: | 34.3m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.65m |
| Width: | 3.00m |
| Length: | 4.25m |
| Fall Zone Area: | 34.3m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.75m |
| Length: | 2.8m |
| Fall Zone Area: | 25.2m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.75m |
| Length: | 2.8m |
| Fall Zone Area: | 25.2m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 3.35m |
| Length: | 4.2m |
| Fall Zone Area: | 32.7m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 3.35m |
| Length: | 4.2m |
| Fall Zone Area: | 32.7m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 1.35m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 2.4m |
| Fall Zone Area: | 20.2m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.35m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 2.4m |
| Fall Zone Area: | 20.2m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.6m |
| Width: | 2.95m |
| Length: | 2.7m |
| Fall Zone Area: | 27.0m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 1.6m |
| Width: | 2.95m |
| Length: | 2.7m |
| Fall Zone Area: | 27.0m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.05m |
| Length: | 5.9m |
| Fall Zone Area: | 44.3m2 |
| Free Height of Fall: | 1.25m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 2.05m |
| Length: | 5.9m |
| Fall Zone Area: | 44.3m2 |
| Free Height of Fall: | 1.25m |
| Height: | 1.75m |
| Width: | 2.5m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 24.8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.8m |
| Height: | 1.75m |
| Width: | 2.5m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 24.8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.8m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 1.7m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 22.3m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 3.00m |
| Width: | 1.7m |
| Length: | 2.95m |
| Fall Zone Area: | 22.3m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 1.97m |
| Width: | 2.92m |
| Length: | 6.08m |
| Fall Zone Area: | 42m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |