
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 1.28m |
| Width: | 1.2m |
| Length: | 2.22m |
| Fall Zone Area: | 21.92m2 |
| Free Height of Fall: | 0.25m |
| Height: | 1.28m |
| Width: | 1.2m |
| Length: | 2.22m |
| Fall Zone Area: | 21.92m2 |
| Free Height of Fall: | 0.25m |
| Height: | 0.17m |
| Width: | 1.1m |
| Length: | 2.0m |
| Height: | 0.17m |
| Width: | 1.1m |
| Length: | 2.4m |
| Height: | 1.28m |
| Width: | 0.2m |
| Length: | 2.22m |
| Fall Zone Area: | 21.92m2 |
| Height: | 0.88m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.81m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.88m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.81m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.62m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | -0.07m |
| Height: | 1.63m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | 0.69m |
| Height: | 1.47m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | 0.93m |
| Height: | 1.46m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | 0.70m |
| Height: | 1.92m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | 2.64m |
| Height: | 1.90m |
| Width: | 0.16m |
| Length: | 0.92m |
| Height: | 1.56m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 7.01m |
| Fall Zone Area: | 49m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.56m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 7.01m |
| Fall Zone Area: | 49m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 2.30m |
| Width: | 2.80m |
| Length: | 3.10m |
| Fall Zone Area: | 28.7m2 |
| Free Height of Fall: | 1.20m |
| Height: | 2.30m |
| Width: | 2.80m |
| Length: | 3.10m |
| Fall Zone Area: | 28.7m2 |
| Free Height of Fall: | 1.20m |
| Height: | 3.10m |
| Width: | 3.75m |
| Length: | 5.30m |
| Fall Zone Area: | 43.8m2 |
| Free Height of Fall: | 1.70m |
| Height: | 3.10m |
| Width: | 3.75m |
| Length: | 5.30m |
| Fall Zone Area: | 43.8m2 |
| Free Height of Fall: | 1.70m |
| Height: | 3.30m |
| Width: | 2.30m |
| Length: | 4.65m |
| Fall Zone Area: | 30.1m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 3.30m |
| Width: | 2.30m |
| Length: | 4.65m |
| Fall Zone Area: | 30.1m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 4.20m |
| Width: | 3.20m |
| Length: | 4.85m |
| Fall Zone Area: | 33.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 4.20m |
| Width: | 3.20m |
| Length: | 4.85m |
| Fall Zone Area: | 33.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.00m |
| Height: | 0.99m |
| Width: | 0.93m |
| Length: | 0.35m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.70m |
| Width: | 0.92m |
| Length: | 1.35m |
| Fall Zone Area: | 10m2 |
| Free Height of Fall: | 0.88m |
| Height: | 0.70m |
| Width: | 0.92m |
| Length: | 1.35m |
| Fall Zone Area: | 10m2 |
| Free Height of Fall: | 0.88m |
| Height: | 0.95m |
| Width: | 0.25m |
| Length: | 0.92m |
| Height: | 1.39m |
| Width: | 0.70m |
| Length: | 0.89m |
| Height: | 1.35m |
| Width: | 0.28m |
| Length: | 0.55m |
| Height: | 1.65m |
| Width: | 1.20m |
| Length: | 1.20m |