
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 0.88m |
| Width: | 1.93m |
| Length: | 2.01m |
| Fall Zone Area: | 77m2 |
| Free Height of Fall: | 0.77m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 3.07m |
| Length: | 3.44m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 1.19m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 3.07m |
| Length: | 3.44m |
| Fall Zone Area: | 29m2 |
| Free Height of Fall: | 1.19m |
| Height: | 2.18m |
| Width: | 1.94m |
| Length: | 2.87m |
| Fall Zone Area: | 28.99m2 |
| Height: | 0.28m |
| Width: | 0.28m |
| Length: | 1.10m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.32m |
| Length: | 0.87m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.77m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 60m2 |
| Free Height of Fall: | 0.54m |
| Height: | 0.77m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 60m2 |
| Free Height of Fall: | 0.54m |
| Height: | 1.18m |
| Width: | 0.59m |
| Length: | 0.29m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.65m |
| Length: | 3.78m |
| Fall Zone Area: | 26m2 |
| Free Height of Fall: | 0.62m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.65m |
| Length: | 3.78m |
| Fall Zone Area: | 26m2 |
| Free Height of Fall: | 0.62m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.65m |
| Length: | 3.62m |
| Fall Zone Area: | 25m2 |
| Free Height of Fall: | 0.34m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.65m |
| Length: | 3.62m |
| Fall Zone Area: | 25m2 |
| Free Height of Fall: | 0.34m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.61m |
| Length: | 3.77m |
| Fall Zone Area: | 27m2 |
| Free Height of Fall: | 0.62m |
| Height: | 1.53m |
| Width: | 1.61m |
| Length: | 3.77m |
| Fall Zone Area: | 27m2 |
| Free Height of Fall: | 0.62m |
| Height: | 1.95m |
| Width: | 5.15m |
| Length: | 5.00m |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.03m |
| Width: | 0.24m |
| Length: | 1.15m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.8m |
| Height: | 1.03m |
| Width: | 0.24m |
| Length: | 1.15m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.8m |
| Height: | 0.95m |
| Width: | 0.25m |
| Length: | 2.48m |
| Fall Zone Area: | 11m2 |
| Free Height of Fall: | 0.87m |
| Height: | 0.95m |
| Width: | 0.25m |
| Length: | 2.48m |
| Fall Zone Area: | 11m2 |
| Free Height of Fall: | 0.87m |
| Height: | 0.72m |
| Width: | 0.5m |
| Length: | 0.89m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 0.87m |
| Width: | 0.4m |
| Length: | 0.94m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.11m |
| Width: | 2.45m |
| Length: | 0.81m |
| Height: | 0.79m |
| Width: | 0.4m |
| Length: | 0.54m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.42m |
| Height: | 1.15m |
| Width: | 0.2m |
| Height: | 1.08m |
| Width: | 0.56m |
| Length: | 0.63m |
| Height: | 1.06m |
| Width: | 0.56m |
| Length: | 0.61m |
| Height: | 1.08m |
| Width: | 0.54m |
| Length: | 0.62m |
| Height: | 1.08m |
| Width: | 0.56m |
| Length: | 0.63m |
| Height: | 2.9m |
| Width: | 5.75m |
| Length: | 1.45m |
| Fall Zone Area: | 34.6m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |
| Height: | 2.9m |
| Width: | 5.75m |
| Length: | 1.45m |
| Fall Zone Area: | 34.6m2 |
| Free Height of Fall: | 1.0m |