
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 3.5m |
| Width: | 1.52m |
| Length: | 3.5m |
| Fall Zone Area: | 22.9m2 |
| Free Height of Fall: | 0.3m |
| Height: | 3.5m |
| Width: | 1.52m |
| Length: | 3.5m |
| Fall Zone Area: | 22.9m2 |
| Free Height of Fall: | 0.3m |
| Height: | 0.87m |
| Width: | 0.39m |
| Length: | 0.59m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.45m |
| Width: | 0.78m |
| Length: | 6.23m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1.23m |
| Height: | 1.45m |
| Width: | 0.78m |
| Length: | 6.23m |
| Fall Zone Area: | 32m2 |
| Free Height of Fall: | 1.23m |
| Height: | 0.76m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.76m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.76m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.76m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 7.01m |
| Fall Zone Area: | 35m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 0.68m |
| Length: | 7.01m |
| Fall Zone Area: | 35m2 |
| Free Height of Fall: | 0.73m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 6.79m |
| Fall Zone Area: | 38m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.23m |
| Width: | 2.2m |
| Length: | 6.79m |
| Fall Zone Area: | 38m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 0.83m |
| Width: | 0.91m |
| Length: | 1.05m |
| Fall Zone Area: | 10m2 |
| Free Height of Fall: | 0.65m |
| Height: | 2.20m |
| Width: | 0.10m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.63m |
| Length: | 0.30m |
| Height: | 1.30m |
| Width: | 2.75m |
| Length: | 2.60m |
| Fall Zone Area: | 30.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.30m |
| Height: | 1.30m |
| Width: | 2.75m |
| Length: | 2.60m |
| Fall Zone Area: | 30.00m2 |
| Free Height of Fall: | 1.30m |
| Height: | 0.75m |
| Width: | 0.4m |
| Length: | 0.75m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.55m |
| Width: | 1.30m |
| Length: | 1.30m |
| Height: | 0.96m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.98m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.96m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.98m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.88m |
| Width: | 2.03m |
| Length: | 2.87m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.80m |
| Height: | 0.88m |
| Width: | 2.03m |
| Length: | 2.87m |
| Fall Zone Area: | 28m2 |
| Free Height of Fall: | 0.80m |
| Height: | 1.09m |
| Width: | 1.32m |
| Length: | 0.13m |
| Height: | 0.99m |
| Width: | 0.39m |
| Length: | 0.87m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.42m |
| Height: | 0.99m |
| Width: | 0.39m |
| Length: | 0.87m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.42m |
| Height: | 2.94m |
| Width: | 2.52m |
| Length: | 4.6m |
| Fall Zone Area: | 33m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 2.94m |
| Width: | 2.52m |
| Length: | 4.6m |
| Fall Zone Area: | 33m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 0.7m |
| Width: | 1m |
| Length: | 1.99m |
| Fall Zone Area: | 18m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.7m |
| Width: | 1m |
| Length: | 1.99m |
| Fall Zone Area: | 18m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.97m |
| Width: | 0.95m |
| Length: | 2.47m |
| Fall Zone Area: | 16m2 |
| Free Height of Fall: | 0.99m |
| Height: | 0.97m |
| Width: | 0.95m |
| Length: | 2.47m |
| Fall Zone Area: | 16m2 |
| Free Height of Fall: | 0.99m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.92m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 10m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.92m |
| Length: | 0.95m |
| Fall Zone Area: | 10m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |