
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 0.80m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.55m |
| Height: | 0.80m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.55m |
| Height: | 0.80m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.55m |
| Height: | 0.80m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.55m |
| Height: | 0.83m |
| Width: | 0.5m |
| Length: | 1.29m |
| Fall Zone Area: | 9m2 |
| Free Height of Fall: | 0.78m |
| Height: | 2.24m |
| Width: | 1.32m |
| Length: | 4.13m |
| Fall Zone Area: | 25m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.20m |
| Width: | 0.20m |
| Length: | 0.59m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.35m |
| Length: | 2.59m |
| Height: | 3.13m |
| Width: | 3.17m |
| Length: | 3.93m |
| Fall Zone Area: | 31m2 |
| Free Height of Fall: | 1.2m |
| Height: | 0.69m |
| Width: | 0.75m |
| Length: | 0.84m |
| Fall Zone Area: | 9m2 |
| Free Height of Fall: | 0.42m |
| Height: | 0.69m |
| Width: | 0.75m |
| Length: | 0.84m |
| Fall Zone Area: | 9m2 |
| Free Height of Fall: | 0.42m |
| Height: | 0.84m |
| Width: | 0.85m |
| Length: | 1.10m |
| Height: | 0.7m |
| Width: | 0.32m |
| Length: | 1.37m |
| Fall Zone Area: | 8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.88m |
| Height: | 3.01m |
| Width: | 1.78m |
| Length: | 2.38m |
| Fall Zone Area: | 21m2 |
| Free Height of Fall: | 0.9m |
| Height: | 3.01m |
| Width: | 1.78m |
| Length: | 2.38m |
| Fall Zone Area: | 21m2 |
| Free Height of Fall: | 0.9m |
| Height: | 2.49m |
| Width: | 0.12m |
| Length: | 0.14m |
| Height: | 1.4m |
| Width: | 1.55m |
| Length: | 2.85m |
| Fall Zone Area: | 26.61m2 |
| Height: | 1.29m |
| Width: | 1.87m |
| Length: | 1.97m |
| Fall Zone Area: | 20m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.29m |
| Width: | 1.87m |
| Length: | 1.97m |
| Fall Zone Area: | 20m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |