
Play during early childhood enables children to explore and make sense of the world around them, as well as to use and develop their imagination and creativity. Having a playspace design that is age and ability appropriate will help encourage skill development through interactive play, sensory experiences, challenging activities and independence.
| Height: | 0.75m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.68m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.2m |
| Width: | 1.22m |
| Length: | 1.22m |
| Fall Zone Area: | 17.8m2 |
| Free Height of Fall: | 0.94m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.47m |
| Height: | 1.46m |
| Width: | 0.70m |
| Length: | 0.16m |
| Height: | 0.90m |
| Width: | 0.32m |
| Length: | 0.37m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.40m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.39m |
| Length: | 0.76m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.39m |
| Length: | 0.76m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.96m |
| Width: | 0.75m |
| Length: | 0.68m |
| Height: | 1.03m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.61m |
| Fall Zone Area: | 6m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.03m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.61m |
| Fall Zone Area: | 6m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.98m |
| Width: | 0.40m |
| Height: | 1.6m |
| Width: | 1.5m |
| Length: | 2.52m |
| Fall Zone Area: | 24.84m2 |
| Free Height of Fall: | 0.75m |
| Height: | 0.85m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.97m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.28m |
| Width: | 1.45m |
| Length: | 2.81m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1m |
| Height: | 1.84m |
| Width: | 2.45m |
| Length: | 3.96m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1.23m |
| Height: | 1.84m |
| Width: | 2.45m |
| Length: | 3.96m |
| Fall Zone Area: | 24m2 |
| Free Height of Fall: | 1.23m |
| Height: | 1.70m |
| Width: | 1.18m |
| Length: | 0.20m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.37m |
| Length: | 0.47m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.73m |
| Width: | 0.37m |
| Length: | 0.47m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.8m |
| Width: | 0.41m |
| Length: | 0.69m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.15m |
| Width: | 0.46m |
| Length: | 0.45m |
| Height: | 0.92m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.71m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.92m |
| Width: | 0.42m |
| Length: | 0.71m |
| Fall Zone Area: | 7m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.77m |
| Width: | 0.41m |
| Length: | 0.77m |
| Fall Zone Area: | 60m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 0.77m |
| Width: | 0.41m |
| Length: | 0.77m |
| Fall Zone Area: | 60m2 |
| Free Height of Fall: | 0.6m |
| Height: | 1.41m |
| Width: | 0.26m |
| Length: | 0.59m |
| Height: | 3.62m |
| Width: | 0.70m |
| Length: | 0.48m |